Het Vergeten Kind Aandacht – juni 2025 Hoe werkt doorverplaatsen?

Hoe werkt doorverplaatsen?

Elk huisje heeft zijn kruisje, maar in gezinnen met veel problemen kan dat zo uit de hand lopen dat kinderen thuis niet meer veilig zijn. Ze worden dan uit huis geplaatst en gaan bijvoorbeeld in een pleeg gezin of op een leefgroep wonen. In Nederland zitten 43.000 kinderen in zo’n situatie.

Niet meer bij je ouders kunnen wonen is enorm heftig, zelfs als het thuis onveilig is. Want zo’n
uithuisplaatsing is vaak ingrijpend en levert gaandeweg nog meer nare ervaringen op voor een kind. Zo kunnen kinderen vaak niet lang op dezelfde plek blijven wonen en verhuizen ze bijvoorbeeld van de ene leefgroep naar de andere.

Hoe is dat voor kinderen?

Doorplaatsen betekent een nieuwe woonplaats, een nieuwe slaapkamer, nieuwe volwassenen aan de ontbijt tafel, nieuwe kinderen waarmee je samenwoont en vaak ook een nieuwe school. Kinderen vinden dat erg lastig. Ze zijn net gewend aan de ene plek, maar moeten dan weg. Vaak vinden kinderen het na elke doorplaatsing steeds moeilijker om zich thuis te voelen. Ze vertrouwen nieuwe mensen minder snel en bouwen geen band meer op. Allemaal dingen die in die fase wel heel belangrijk zijn. Vaak weten kinderen ook pas een dag
of een week van tevoren dat ze doorgeplaatst worden. Dat maakt hen ook op de nieuwe plak bang dat ze misschien zomaar weer opeens weg moeten.

Waarom worden kinderen dan doorgeplaatst?

Dat komt door de manier waarop we in Nederland met gezinnen en kinderen omgaan. Vaak kijken we welke problemen het kind heeft en kiezen we voor dat specifieke probleem een specifieke, bijpassende plek die het kind moet helpen. Als de problemen dan net anders
blijken te zijn, moet het kind naar een andere plek. De problemen moeten vaak ook in een bepaalde tijd, bijvoorbeeld zes maanden, opgelost zijn. Daarna zit de tijd erop, maar kan een kind niet per se terug naar de eigen ouders. Dus volgt een nieuwe plek. Het komt ook vaak voor dat kinderen op een groep wonen voor een bepaalde leeftijd (bijvoorbeeld tot 12 jaar) en dat ze te oud worden.

Stop het doorplaatsen!

Het Vergeten Kind vindt het onacceptabel dat er zoveel kinderen worden doorgeplaatst. Daar zijn we niet alleen in; zestigduizend Nederlanders tekenden tijdens de Week van Het
Vergeten Kind het protest dat door plaatsen in de jeugdzorg moet stoppen. Het Vergeten Kind dringt aan op voldoende aandachtsvolle woonplekken voor kinderen die écht niet meer thuis kunnen wonen. Plekken waar ze zich weer gewoon thuis kunnen voelen. Een stabiele
omgeving, waar aandacht en vertrouwen centraal staan en ze mogen blijven zolang het nodig is. Alleen dan kunnen kinderen een band opbouwen met de hulpverleners. En leren ze om met vertrouwen naar de toekomst te kijken.

Scroll naar boven